Terapia wykonywana przy użyciu pijawek znana jest od wieków zarówno w Polsce, jak i wielu innych miejscach na świecie. Z jej dobrodziejstw korzystali na przykład Chińczycy i Hindusi. Leczenie pijawkami nazywane jest hirudoterapią. W Polsce uznawana jest za medycynę naturalną, ale w wielu krajach stanowi część oficjalnej medycyny.

Pijawki stosowane są w leczeniu wielu schorzeń. Zwolennicy zaznaczają, że dzięki naturalności metody, nie powoduje ona uczuleń i nie wywołuje skutków ubocznych. Pijawki często stosuje się w chorobach układu krążenia, pokarmowego, oddechowego, moczowo-płciowego, kostno-stawowego, a także w przypadku problemów wątroby i woreczka żółciowego. To także metoda stosowana w przypadku problemów z oczami, czy też o charakterze neurologicznym, endokrynologicznym i dermatologicznym. Pijawki często wykorzystywane są w leczeniu żylaków, nadciśnienia, reumatyzmu, pozbycia się toksyn, a także jako zabieg kosmetyczny.

Pijawki na zmarszczki

Jeżeli chcemy wykorzystać dobroczynne właściwości pijawek na zmarszczki konieczne jest przystawienie ich do ciała – w miejscach za uszami lub w okolicy pępka. Przez około kwadrans będą one pobierać krew pacjenta, będzie to jedynie około 5 -10 ml. Następnie osoba przeprowadzająca zabieg wyciska z pijawki krew, którą następnie miesza się z krwią pacjenta. Taka mieszanka wzbogacona jest o między innymi kwas hialuronowy. Jest on odpowiedzialny za nawilżenie i elastyczność cery. Ponadto znajdziemy tu wiele substancja odżywczych: elastynę, kolagen, estradiol, DHEA oraz serotoninę.

Cały zabieg trwa mniej niż pół godziny, ale dla najlepszych efektów, należy go kilkukrotnie powtórzyć. Rezultaty widoczne są nawet tuż po pierwszej wizycie. Terapia pomaga pozbyć się silnych zasinień, przebarwień, uszkodzeń skory, stanów wysuszenia. Ponadto terapia pobudza skórę do regeneracji. Cera będzie bardziej jędrna, zdrowsza, o zdrowym kolorycie, pełna blasku.

Istnieje kilka przeciwwskazań do wykonywania zabiegów z użyciem pijawek. Mianowicie, zabiegowi nie powinny poddawać się kobiety w ciąży, osoby przyjmujące leki rozrzedzające krew, chorzy na anemię i hemofilię oraz oczywiście osoby uczulone na hirudynę.

Takie osoby zachęca się do korzystania z tradycyjnych metod np. stosowania kremu przeciwzmarszczkowego Richevon.

Wykonywanie zabiegów z użyciem pijawek nie jest skomplikowane i nie powoduje bólu. Jednakże ważne jest, aby decydować się na wykonywanie go tylko u specjalistów. Najlepiej poszukiwać miejsc z certyfikatem Polskiego Towarzystwa Hirudologicznego. Wtedy będziemy mieć pewność, że zabieg przeprowadzany jest przez odpowiedniego specjalistę. Taka osoba będzie w stanie ocenić, ile pijawek, w jakich miejscach i na jak długo przystawić.

Nie każda pijawka nadaje się do wykonywania zabiegów. W medycynie i kosmetyce najpopularniejsza to Hirudo medicinalis, która w Polsce jest pod ochroną. Żyjątka wykorzystywane przez specjalistów pochodzą ze specjalnych certyfikowanych hodowli, a na ich zakup niezbędne jest specjale zezwolenie. Takie pijawki są sterylne, dzięki czemu gwarantują pełne bezpieczeństwo stosowania.

Zwolennicy przystawiania pijawek na zmarszczki mówią, że stanowią one naturalny botoks. Choć ich wydzieliny potrafią dostarczyć remedium na wiele dolegliwości, to nie powinny być stosowane lekkomyślnie. Jeżeli rozważamy skorzystanie z właściwości tych małych żyjątek, powinniśmy udać się do profesjonalnej placówki. Na pewno nie powinno się samodzielnie wykonywać takowych zabiegów, gdyż może to prowadzić do wielu powikłań.

Bibliografia

1. Ascher B., Injection treatments in cosmetic surgery, 1995
2. Jaszczuk A., Ostrowska J., Kleszczewska E.. Kwas hialuronowy-jego właściwości oraz wykorzystanie w kosmetyce i medycynie, 2009
3. Fraser E., Ucieczka od zmarszczek, 2006

5 komentarzy

  1. „Ponadto znajdziemy tu wiele substancja odżywczych: elastynę, kolagen, estradiol, DHEA oraz serotoninę.” – na pewno chodzi o serotoninę? Czyli można powiedzieć, że takie pijawki powinny przystawiać sobie osoby które chorują na depresję

  2. Nigdy bym czegoś takiego nie zrobiła, to już chyba akty desperacji są po prostu…
    Nie wierzę, że ludzie robią takie rzeczy. MASAKRA

  3. A zamiast jakichś dzikich kremów kupcie sobie richevon – przykład na to że nie musi być żadnych jadów ani bólu żeby spłycić zmarszczki i napiąć skórę……………………..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *